Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont albo przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Zabawki-dla-kotow-30130.html zabawki dla kota