Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary może być dobrą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć kryjówkę, w której może udać się aby odpocząć albo odstresować się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota